56F021-104
| Manufacturers: | API Technologies Corp. |
|---|---|
| Product Category: | D-Sub Connectors |
| Data Sheet: | 56F021-104 |
| Description: | CONN MICRO-D PLUG 21POS SLD CUP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | API Technologies Corp. |
| Color | - |
| Series | Micro D |
| Features | Filter |
| Packaging | Tray |
| Wire Gauge | - |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Termination | Solder Cup |
| Contact Form | - |
| Contact Type | Signal |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | Housing/Shell (Unthreaded) |
| Number of Rows | 2 |
| Voltage Rating | 100V |
| Backset Spacing | - |
| Connector Style | D-Type, Micro-D |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Ingress Protection | - |
| Dielectric Material | Plastic |
| Number of Positions | 21 |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |