AR251621025CCLF
| Manufacturers: | API Technologies Corp. |
|---|---|
| Product Category: | RF Antennas |
| Data Sheet: | AR251621025CCLF |
| Description: | RF ANT 1.621GHZ MOD SMA MALE MAG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | API Technologies Corp. |
| Gain | 3dBic |
| VSWR | 2.1 |
| Series | - |
| Features | Cable - 254mm |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Return Loss | - |
| Termination | SMA Male (1) |
| Antenna Type | Module |
| Applications | - |
| Height (Max) | 0.505" (12.83mm) |
| Mounting Type | Magnetic, Chassis Mount |
| Frequency Group | UHF (1GHz ~ 2GHz) |
| Frequency Range | 1.616GHz ~ 1.626GHz |
| Number of Bands | 1 |
| Ingress Protection | - |
| RF Family/Standard | - |
| Frequency (Center/Band) | 1.621GHz |