LXD85-1050SW
| Manufacturers: | Advanced Energy |
|---|---|
| Product Category: | LED Drivers |
| Data Sheet: | LXD85-1050SW |
| Description: | LED DRIVER CC AC/DC 41-81V 1.05A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Energy |
| Type | Constant Current |
| Series | LXD85 (85W) |
| Weight | 1.7 lbs (771.1 g) |
| Dimming | Analog |
| Ratings | IP67 |
| Features | OTP, OVP, SCP |
| Topology | AC DC Converter |
| Approvals | CE, cULus, EN |
| Efficiency | 90% |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 85W |
| Size / Dimension | 6.97" L x 2.66" W x 1.46" H (177.0mm x 67.5mm x 37.0mm) |
| Voltage - Output | 41 ~ 81V |
| Number of Outputs | 1 |
| Termination Style | Wire Leads |
| Voltage - Isolation | 3.75kV |
| Operating Temperature | -35°C ~ 60°C |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC |
| Current - Output (Max) | 1.05A |