5952902002HF
| Manufacturers: | Dialight |
|---|---|
| Product Category: | LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs |
| Data Sheet: | 5952902002HF |
| Description: | LED 2MM PRISM GR SMP STR HYS LEN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Dialight |
| Color | Green |
| Series | 595 |
| Current | 20mA |
| Lens Size | 5.00mm Dia |
| Lens Type | Clear |
| Packaging | Bulk |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Configuration | Single |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Viewing Angle | 50° |
| Voltage Rating | 3.3V |