HB1325-2R5156-R
| Manufacturers: | Eaton-Electronics Division |
|---|---|
| Product Category: | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Data Sheet: | HB1325-2R5156-R |
| Description: | CAP 15F -10% +30% 2.5V T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Electronics Division |
| Series | PowerStor HB |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Capacitance | 15F |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Voltage - Rated | 2.5V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 70°C |
| Size / Dimension | 0.531" Dia (13.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.118" (28.40mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50mOhm @ 100Hz |