HCM1104-2R2-R
| Manufacturers: | Eaton-Electronics Division |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | HCM1104-2R2-R |
| Description: | FIXED IND 2.2UH 12A 7 MOHM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | HCM1104 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 2.2µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 7mOhm Max |
| Current - Saturation | 18A |
| Current Rating (Amps) | 12A |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |