MPI4040R1-2R2-R
| Manufacturers: | Eaton-Electronics Division |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | MPI4040R1-2R2-R |
| Description: | FIXED IND 2.2UH 2.6A 80 MOHM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | MPI4040 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 2.2µH |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1816 (4540 Metric) |
| Material - Core | Metal Composite |
| Size / Dimension | 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm) |
| DC Resistance (DCR) | 80mOhm |
| Current - Saturation | 5.9A |
| Current Rating (Amps) | 2.6A |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |