PVH-16V151MH80E-R2
| Manufacturers: | Elna America |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum - Polymer Capacitors |
| Data Sheet: | PVH-16V151MH80E-R2 |
| Description: | CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Elna America |
| Type | Polymer |
| Series | PVH |
| Ratings | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150µF |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Voltage - Rated | 16V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm) |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.43A @ 100kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 26mOhm |