010632P037
| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Screws, Bolts |
| Data Sheet: | 010632P037 |
| Description: | PAN SLOTTED MACHINE SCREW, NATUR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Type | - |
| Series | MicroPlastics |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.080" (2.03mm) |
| Part Status | Active |
| Thread Size | #6-32 |
| Head Diameter | 0.270" (6.86mm) |
| Screw Head Type | Pan Head |
| Length - Overall | 0.455" (11.56mm) |
| Length - Below Head | 0.375" (9.53mm) |