17W06881B
| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Washers |
| Data Sheet: | 17W06881B |
| Description: | FLAT WASHER, NYLON, BLACK, .390 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Product Category | Washers |
| Type | Flat |
| Series | MicroPlastics, FW |
| Plating | - |
| Material | Nylon |
| Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Part Status | Active |
| Diameter - Inside | 0.390" (9.91mm) |
| Diameter - Outside | 0.688" (17.48mm) |