22MP06258
| Manufacturers: | Essentra Components |
|---|---|
| Product Category: | Bushings, Grommets |
| Data Sheet: | 22MP06258 |
| Description: | SNAP IN BUSHING, BLACK, HS NYLON |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Color | Black |
| Series | MicroPlastics |
| Features | - |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Part Status | Active |
| Panel Thickness | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Inside | 0.500" (12.70mm) |
| Bushing, Grommet Type | Bushing |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 0.625" (15.88mm) |