IXTH12N100L
| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Data Sheet: | IXTH12N100L |
| Description: | MOSFET N-CH 1000V 12A TO-247 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Series | - |
| FET Type | N-Channel |
| Packaging | Tube |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.3Ohm @ 500mA, 20V |
| Power Dissipation (Max) | 400W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247 (IXTH) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 155nC @ 20V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1000V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2500pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 12A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 20V |