IXTQ240N055T
| Manufacturers: | IXYS |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Data Sheet: | IXTQ240N055T |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 240A TO-3P |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS |
| Series | TrenchMV™ |
| FET Type | N-Channel |
| Packaging | Tube |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-3P-3, SC-65-3 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.6mOhm @ 25A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 480W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-3P |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 170nC @ 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 7600pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 240A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |