WP25D-P028VA1-R8000
| Manufacturers: | JAE Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Data Sheet: | WP25D-P028VA1-R8000 |
| Description: | CONN PLUG 28POS SMD GOLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Pitch | 0.014" (0.35mm) |
| Series | WP25D |
| Features | Solder Retention |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Height Above Board | 0.022" (0.57mm) |
| Number of Positions | 28 |
| Mated Stacking Heights | 0.7mm |