QWB152RO
| Manufacturers: | Laird Technologies IAS |
|---|---|
| Product Category: | RF Antennas |
| Data Sheet: | QWB152RO |
| Description: | RF ANT 157MHZ WHIP STR NMO 18" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Laird Technologies IAS |
| Gain | 0dB |
| VSWR | 2 |
| Series | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Return Loss | - |
| Termination | NMO |
| Antenna Type | Whip, Straight |
| Applications | - |
| Height (Max) | 18.000" (457.20mm) |
| Mounting Type | Base Mount |
| Frequency Group | VHF (f < 300MHz) |
| Frequency Range | 152MHz ~ 162MHz |
| Number of Bands | 1 |
| Ingress Protection | - |
| RF Family/Standard | - |
| Frequency (Center/Band) | 157MHz |