PCF1E6R8MCL1GS
| Manufacturers: | Nichicon |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum - Polymer Capacitors |
| Data Sheet: | PCF1E6R8MCL1GS |
| Description: | CAP ALUM POLY 6.8UF 20% 25V SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Type | Polymer |
| Series | PCF |
| Ratings | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6.8µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Voltage - Rated | 25V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2A @ 100kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80mOhm |