RF80E331MDN1
| Manufacturers: | Nichicon |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum - Polymer Capacitors |
| Data Sheet: | RF80E331MDN1 |
| Description: | CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Type | Polymer |
| Series | FPCAP, RF8 |
| Ratings | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Voltage - Rated | 2.5V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.354" (9.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 420mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.2A @ 100kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 7mOhm |