UBX2G6R8MPL
| Manufacturers: | Nichicon |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | UBX2G6R8MPL |
| Description: | CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Series | UBX |
| Ratings | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6.8µF |
| Part Status | Active |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Voltage - Rated | 400V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 88mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 158.4mA @ 100kHz |