GCLP37M37F
| Manufacturers: | NorComp Inc. |
|---|---|
| Product Category: | D-Sub, D-Shaped Connectors - Adapters |
| Data Sheet: | GCLP37M37F |
| Description: | CONN SAVER DSUB 37POS M-F |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NorComp Inc. |
| Series | GCLP |
| Features | - |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws |
| Shielding | - |
| Part Status | Active |
| Housing Color | Yellow |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Connector Style | Connector Saver |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Convert To (Adapter End) | D-Sub, 37 Pin Female |
| Convert From (Adapter End) | D-Sub, 37 Pin Male |