UBC10.241
| Manufacturers: | PULS, LP |
|---|---|
| Product Category: | Uninterruptible Power Supply (UPS) Systems |
| Data Sheet: | UBC10.241 |
| Description: | DIN RAIL UPS 24V 10A W/ 5AH BAT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | PULS, LP |
| Form | Din Rail |
| Type | Standby (No Regulation) |
| Height | 4.882" (124.00mm) |
| Series | DIMENSION U |
| Weight | 6.3 lbs (2.9 kg) |
| AC Outlets | - |
| Cord Length | - |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose, Industrial Control |
| Power - Rated | 360W |
| Size / Dimension | 4.685" L x 4.843" W (119.00mm x 123.00mm) |
| Voltage - Output | 24V |