CB1F-T-R-12V
| Manufacturers: | Panasonic Electric Works |
|---|---|
| Product Category: | Automotive Relays |
| Data Sheet: | CB1F-T-R-12V |
| Description: | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electric Works |
| Series | CB |
| Features | Resistor, Sealed - Flux Protection |
| Coil Type | Non Latching |
| Packaging | Bulk |
| Coil Power | 1.6W |
| Part Status | Active |
| Coil Current | 134mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 15ms |
| Release Time | 15ms |
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Resistance | 89.5 Ohms |
| Contact Material | Silver Alloy, Cadmium Free |
| Switching Voltage | 14VDC - Nom |
| Termination Style | Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Must Operate Voltage | 7 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Contact Rating (Current) | 40A |