R1S-123.3/H-R
| Manufacturers: | RECOM Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | R1S-123.3/H-R |
| Description: | DC DC CONVERTER 3.3V 1W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RECOM Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE R1S (1W) |
| Features | SCP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Efficiency | 75% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | 8-SMD Module, 5 Leads |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V |
| Current - Output (Max) | 303mA |