FM-RTFQ2-433P
| Manufacturers: | RF Solutions |
|---|---|
| Product Category: | RF Transmitters |
| Data Sheet: | FM-RTFQ2-433P |
| Description: | RF XMITTER 433MHZ 12SIP MODULE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RF Solutions |
| Series | FM-RTFQ |
| Features | - |
| Frequency | 433MHz |
| Packaging | Tube |
| Memory Size | - |
| Part Status | Active |
| Applications | - |
| Data Interface | - |
| Package / Case | 12-SIP Module, 5 Leads |
| Power - Output | 5dBm |
| Data Rate (Max) | 9.6kbps |
| Voltage - Supply | 2.1V ~ 4V |
| Antenna Connector | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Transmitting | 8mA |