450MXG220MEFCSN35X25
| Manufacturers: | Rubycon |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | 450MXG220MEFCSN35X25 |
| Description: | CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Rubycon |
| Series | MXG |
| Ratings | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Voltage - Rated | 450V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.26A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.764A @ 10kHz |