ESDA19SC6
| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | ESDA19SC6 |
| Description: | TVS DIODE 15V SOT23-6 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Type | Zener |
| Series | ESDA, TRANSIL™ |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Base Part Number | ESDA19 |
| Power - Peak Pulse | 300W |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Unidirectional Channels | 4 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 19V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 15V |