SMP50-200
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: TVS - Thyristors
Data Sheet: SMP50-200
Description: THYRISTOR 200V 150A DO214AC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Series SMP, TRISIL™
Packaging Tape & Reel (TR)
Capacitance 25pF
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Number of Elements 1
Current - Hold (Ih) 150mA
Voltage - Breakover 267V
Voltage - Off State 200V
Current - Peak Pulse (8/20µs) 150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 50A