STD10LN80K5
| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Data Sheet: | STD10LN80K5 |
| Description: | MOSFET N-CHANNEL 800V 8A DPAK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | MDmesh™ K5 |
| FET Type | N-Channel |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Base Part Number | STD10 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 100µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 630mOhm @ 4A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 110W (Tc) |
| Supplier Device Package | DPAK |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 15nC @ 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 427pF @ 100V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |