LS013B7DH06
| Manufacturers: | Sharp Microelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LCD, OLED, Graphic |
| Data Sheet: | LS013B7DH06 |
| Description: | LCD TFT 1.33" 128X128 FPC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sharp Microelectronics |
| Series | - |
| Dot Size | - |
| Backlight | Without Backlight |
| Dot Pitch | 0.19mm W x 0.19mm H |
| Interface | Serial |
| Dot Pixels | 128 x 128 |
| Part Status | Obsolete |
| Touchscreen | - |
| Display Mode | Transflective |
| Display Type | TFT - Color |
| Viewing Area | 23.81mm W x 23.81mm H |
| Graphics Color | - |
| Background Color | - |
| Diagonal Screen Size | 1.3" (33.02mm) |