PQ015EH02ZZH
| Manufacturers: | Sharp Microelectronics |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | PQ015EH02ZZH |
| Description: | IC REG LINEAR 1.5V 2A TO263 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sharp Microelectronics |
| PSRR | 60dB (120Hz) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 2A |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-263 |
| Current - Quiescent (Iq) | 2mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |