PQ018EZ01ZZH
| Data Sheet: | PQ018EZ01ZZH |
| Description: | IC REG LINEAR 1.8V 1A SC63 |
| PSRR | 60dB (120Hz) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab) |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 1A |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SC-63 |
| Current - Quiescent (Iq) | 2mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |