SCRH64B-330
| Manufacturers: | Signal Transformer |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | SCRH64B-330 |
| Description: | FIXED IND 33UH 740MA 330 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Signal Transformer |
| Type | - |
| Series | SCRH64B |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 33µH |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm) |
| DC Resistance (DCR) | 330mOhm Max |
| Current - Saturation | 740mA |
| Current Rating (Amps) | 740mA |
| Height - Seated (Max) | 0.205" (5.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |