CF12JA820R
| Manufacturers: | Stackpole Electronics, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Data Sheet: | CF12JA820R |
| Description: | RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Series | CF |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 820 Ohms |
| Composition | Carbon Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |