PRNF14FTD200R
| Manufacturers: | Stackpole Electronics, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Data Sheet: | PRNF14FTD200R |
| Description: | RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Series | RNF |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 200 Ohms |
| Composition | Metal Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | Axial, Radial Bend |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |