RNF14BTD5K49
| Data Sheet: | RNF14BTD5K49 |
| Description: | RES 5.49K OHM 1/4W .1% AXIAL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±0.1% |
| Resistance | 5.49 kOhms |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |