RNF18BAD100K
| Manufacturers: | Stackpole Electronics, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Data Sheet: | RNF18BAD100K |
| Description: | RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Series | RNF |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Tolerance | ±0.1% |
| Resistance | 100 kOhms |
| Composition | Metal Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |