XDVG100A
| Manufacturers: | SunLED |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LED Character and Numeric |
| Data Sheet: | XDVG100A |
| Description: | DISPLAY 101.2MM GREEN 1DIGIT CA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SunLED |
| Color | Green |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Common Pin | Common Anode |
| Part Status | Active |
| Display Type | 7-Segment |
| Current - Test | 10mA |
| Package / Case | 10-DIP (4.210", 107.00mm) |
| Digit/Alpha Size | 3.98" (101.20mm) |
| Size / Dimension | 4.803" H x 3.543" W x 0.591" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm) |
| Wavelength - Peak | 574nm |
| Millicandela Rating | 30mcd |
| Number of Characters | 1 |
| Power Dissipation (Max) | 150mW |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 8V |