BZD27C36P RQ
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Product Category: Accessories
Data Sheet: BZD27C36P RQ
Description: Zener Diodes 36 Volt 0.8 Watt 5%
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
RoHS Details
Brand Taiwan Semiconductor
Width 1.9 mm
Height 1.43 mm
Length 2.9 mm
Series BZD27C
Packaging Reel
Subcategory Diodes & Rectifiers
Unit Weight 0.000670 oz
Manufacturer Taiwan Semiconductor
Product Type Zener Diodes
Test Current 10 mA
Configuration Single
Zener Current 1 uA
Mounting Style SMD/SMT
Package / Case Sub-SMA-2
Product Category Zener Diodes
Voltage Tolerance 6 %
Vz - Zener Voltage 36 V
If - Forward Current 200 mA
Ir - Reverse Current 1 uA
Vf - Forward Voltage 1.2 V
Zz - Zener Impedance 40 Ohms
Factory Pack Quantity 10000
Pd - Power Dissipation 1 W
Maximum Operating Temperature + 175 C
Minimum Operating Temperature - 55 C
Voltage Temperature Coefficient 0.11 %/C