BZX79C6V8 R0G
| Manufacturers: | Taiwan Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | BZX79C6V8 R0G |
| Description: | Zener Diodes Zener 500mW 6v8 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Brand | Taiwan Semiconductor |
| Length | 5.08 mm |
| Series | BZX79 |
| Diameter | 2.28 mm |
| Packaging | Reel |
| Subcategory | Diodes & Rectifiers |
| Unit Weight | 0.003845 oz |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor |
| Product Type | Zener Diodes |
| Test Current | 5 mA |
| Configuration | Single |
| Zener Current | 2 uA |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | DO-35-2 |
| Product Category | Zener Diodes |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Vz - Zener Voltage | 6.8 V |
| Vf - Forward Voltage | 1.5 V |
| Zz - Zener Impedance | 15 Ohms |
| Factory Pack Quantity | 10000 |
| Pd - Power Dissipation | 500 mW |