P6SMB68CA R5
| Manufacturers: | Taiwan Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | P6SMB68CA R5 |
| Description: | TVS Diodes / ESD Suppressors 600W,68V,5%,BI, TVS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Brand | Taiwan Semiconductor |
| Series | PSMB |
| Polarity | Bidirectional |
| Packaging | Reel |
| Subcategory | TVS Diodes / ESD Suppression Diodes |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor |
| Product Type | TVS Diodes |
| Package / Case | DO-214AA-2 (SMB) |
| Working Voltage | 58.1 V |
| Clamping Voltage | 92 V |
| Product Category | TVS Diodes / ESD Suppressors |
| Breakdown Voltage | 64.6 V |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Vf - Forward Voltage | 3.5 V |
| Factory Pack Quantity | 850 |
| Pd - Power Dissipation | 3 W |
| Ipp - Peak Pulse Current | 6.8 A |