F6N0.50BK
| Manufacturers: | Techflex |
|---|---|
| Product Category: | Spiral Wrap, Expandable Sleeving |
| Data Sheet: | F6N0.50BK |
| Description: | SELF WRAP 1/2" X 150' BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Techflex |
| Type | Self Wrap |
| Color | Black |
| Width | - |
| Length | 150' (45.72m) |
| Series | F6® |
| Features | Chemical Resistant, Clean Cut |
| Material | Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free |
| Part Status | Active |
| Wall Thickness | 0.025" (0.64mm) |
| Heat Protection | - |
| Type Attributes | Split Flexible Tube |
| Liquid Protection | - |
| Abrasion Protection | Abrasion and Cut Resistant |
| Operating Temperature | -70°C ~ 125°C |
| Environment Protection | - |
| Diameter - Inside, Expanded | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Diameter - Inside, Non-Expanded | 0.500" (12.70mm) |