SSL1.50SV
| Manufacturers: | Techflex |
|---|---|
| Product Category: | Spiral Wrap, Expandable Sleeving |
| Data Sheet: | SSL1.50SV |
| Description: | SLEEVING 1.5" X 50' SILVER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Techflex |
| Type | Sleeve |
| Color | Silver |
| Width | - |
| Length | 50.00' (15.24m) |
| Series | Flexo® Stainless Steel XC |
| Features | Chemical Resistant, Clean Cut, Tight Weave |
| Material | Stainless Steel (SS), 304, Halogen Free |
| Part Status | Active |
| Wall Thickness | 0.025" (0.64mm) |
| Heat Protection | Flame Resistant, Heat Resistant |
| Type Attributes | Expandable |
| Liquid Protection | Salt Water Resistant |
| Abrasion Protection | Abrasion Resistant |
| Operating Temperature | - |
| Environment Protection | UV Resistant |
| Diameter - Inside, Expanded | 2.125" (53.97mm) |
| Material Flammability Rating | Non Flammable |
| Diameter - Inside, Non-Expanded | 1.500" (38.10mm) |