MBA02040C4329FC100
| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Data Sheet: | MBA02040C4329FC100 |
| Description: | RES 43.2 OHM 0.4W 1% AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Series | MBA/SMA 0204 - Professional |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 43.2 Ohms |
| Composition | Metal Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.4W |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | - |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |