ITV2415SA
| Manufacturers: | XP Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | ITV2415SA |
| Description: | DC DC CONVERTER 15V 1W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ITV (1W) |
| Features | SCP |
| Packaging | Tube |
| Efficiency | 80% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | 7-SIP Module, 4 Leads |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 3.0kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Input (Max) | 26.4V |
| Voltage - Input (Min) | 21.6V |
| Current - Output (Max) | 66.7mA |