VFT150PS12
| Manufacturers: | XP Power |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | VFT150PS12 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 150W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Type | Open Frame |
| Series | VFT (150W) |
| Features | Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input |
| Approvals | - |
| Efficiency | 87% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 150W |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 5.00" L x 3.00" W x 1.30" H (127.0mm x 76.2mm x 33.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 8.3A |